All for Joomla All for Webmasters
Druk offsetowyDruk offsetowy – jest techniką druku płaskiego, tzn. że elementy drukujące i niedrukujące matrycy znajdują się na tej samej wysokości. W technice tej wykorzystuje się zjawisko wzajemnego odpychania się czynnika drukującego – tłuszczu i niedrukującego – wody.

Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku. W druku offsetowym najczęściej stosuje się farby CMYK-owe, czyli farby w kolorach: cyan, magenta, yellow, black. Zaletą druku offsetowego jest duży wybór materiałów, na których można drukować. Podstawą druku offsetowego jest równowaga
pomiędzy roztworem nawilżającym a farbą. Farby różnią się ilością i rodzajem pigmentów,dlatego tak ważny jest standard używanych farb.


Wyróżniamy:

  • Druk offsetowy arkuszowy – farba przenoszona jest na arkusz (np. papieru).
  • Druk offsetowy zwojowy (rolowy) – używany do wysokonakładowego druku, farba przenoszona jest na zwoje, rolki (np. papieru).
  • Coldest – „na zimno” – farba wsiąka w materiał.
  • Heatest – „na gorąco” – farba wsiąka w materiał, a następnie wyparowuje w wysokich temperaturach; zadrukowana wstęga papieru przed sfalcowaniem przechodzi przez nagrzany do wysokiej temperatury tunel suszący. Coldest i heatest  używany jest do druku wysokonakładowego.


Za pomocą druku offsetowego można drukować: ulotki, wizytówki, broszury, etykiety, zaproszenia, foldery, gazety, mapy, opakowania, druki reklamowe, książki, oraz wiele wiele innych materiałów.